אלי, בדרכי.

מחשבה, עשייה ומה שביניהם. הגלוי והנסתר, כאן ועכשיו

סוזופול-פנינת הים השחור

מאת: Eli Moravia פורסם ביום: 19 בפברואר, 2016 קטגוריות: יומני מסע

סוזופול
פנינת החוף הדרומי, הים השחור, בולגריה.
דמיינו לעצמכם סיור בעיירה לצידו של בראד פיט וארוחת צהריים עם אנג'לינה ג'ולי.זו דוגמה קטנה למגוון הפוקדים את העיירה המדהימה הזו מדי שנה, מי שהפכה להיות מוקד עלייה לעולם הנוצרי הבפטיסטי לצד היותה פנינה עתיקת יומין השומרת על צביון התקופות שחלפו על פניה.בהוליבוד קיבלה העיירה לפני כשנתיים את הכינוי- המקבילה לסנט. טרופז, בעיניי היא הרבה מעבר לכך.

אודה ולא אבוש כי אומר שהקבלות וכינויים הם דבר נחמד, אין ספק, אך אניח בצד את כל פאר העולם המודרני ואוליך אתכם ככל שאוכל אל העבר המפואר ביותר בים השחור, אל העיירה העתיקה ביותר בים השחור המערבי, מסע בזמן בן כ-2500 שנים ואשר רבים משרידיו נשתמרו עד היום.סוזופול (אפולוניה) הינה העיירה המתוירת ביותר בבולגריה, בתקופת השיא פוקדים את העיירה מדי יום מאות אלפי תיירים אשר מבקשים לשהות ולו לכמה ימים או שעות ספורות במחיצת חוף הים הציורי כלקוח מן האגדות, לטבול במי הים השחור בחוף נקי ומטופח, לטייל בין בתיה הציוריים בני מאות וחלקם אלפי השנים, גלריות אומנות עכשווית לצד אומנות קלאסית, אריגה בסגנון עתיק היומין לצד כדרות מקומית, יין מקומי לצד מי מעיינות מרפא הנמצאים בשמורות הטבע המקיפות את האזור, איך אפשר ללא הדבש הבולגרי לצד תעשיית תמצית הורדים, ועוד.

איך מגיעים? דרך הים- לסוזופול מרינה מודרנית מטופלת היטב אותה פוקדות יאכטות וספינות פאר העושות דרכן מהמעגן של ניס, מונטה קארלו ומרחבי הים התיכון דרך מיצרי הבוספורוס שם אפשר לצפות על איסטנבול מכל עבר, היישר למעגני העיירה ולספינות הפאר בסמוך לו ומגיעים אליה בסירות מקומיות.דרך האוויר- סוזופול שייכת למחוז בורגאס, נמל התעופה הבינלאומי של בורגאס ומשם מדרימים לעיירה, הן בתחבורה מקומית והן באופן מאורגן מראש. כאן המקום לומר לכל נופשי סאני ביץ' – אל תחמיצו ביקור גם בסוזופל במסגרת חופשת ה-"הכל כלול" שלכם בבולגריה, תחבורה מקומית או מונית אינם יקרים והבולגרים די הוגנים ואמינים.לכל נופשי סאני ביץ', אפתח נושא נפרד בו אמליץ מה לעשות בסביבת המקום.דרך היבשה- נסיעה של כ-330 ק"מ מסופיה, בירת המדינה. יחסית למדינות מזרח אירופה מערכת הכבישים של בולגריה לא רעה בכלל וכיום אף משופרת ומשתפרת בשל הכנסה לאיחוד האירופי. למבקרים בוארנה, שם תוכלו אגב לראות במוזאון העיר וארנה רבים מהממצאים הארכאולוגים של סוזפול, נסיעה דרומה בת כשעה ומחצה בנופים מדהימים ואתם בסוזופול.

ההתיישבות הקדומה ביותר הידועה לנו היא מתקופת הברונזה, חפירות ארכאולוגיות תת-ימיות בחופי העיירה חשפו ממצאים מדהימים מתקופה זו, בל נשכח כי הים בכל שנה "נוגס" קצת מהחוף.שמה הקדום ביותר- אנת'יאה, על שם אלת הפרחים היוונית (אנת'וס ביוונית = פרח), יש המשייכים אותה אף לאפרודיטה והסברה כי פולחנים לאלה נערכו כאן כשם שנערכו בכרתים והגיעו לכאן דרך הים או ביבשה דרך מקדוניה הסמוכה.העיירה קיבלה את שמה המוכר יותר – אפולוניה, מאוחר יותר עת הוקם באי הסמוך לחופיה מקדש לאל אפולו, על האי תוכלו לראות בנושא "יוחנן המטביל".בעיירה עצמה הוקם פסל לכבודו של אפולו, 30 מטר לערך גובהו (הפסל נגנב על ידי הרומים בשנת 72 לפנה"ס) והעיירה הפכה לבירה הפולחנית של האזור.במקום נמצאו מטבעות עליהן הוטבעה דמותו של אפולו.

העיירה שימשה כציר דרכים בעולם העתיק ושימשה מרכז הסחר בים השחור בעולם ההלני, מסחר שהתקיים עם אתונה, מילאטוס, קורינת' ועוד לצד מסחר פעיל מאד עם האיים רודוס, לסבוס, כאיוס ועוד. אפולוניה הוכרה כבירת תראקיה המזרחית (המאה ה-5 לפנה"ס).

סוזופול– על מה ולמה? מקור השם בא משתי מילים יווניות, ביוונית סוזיין=הצלה, פול= עיר. "עיר הישועה", סוזופוליס.השם הזה ניתן לה עם התפשטות הנצרות באזור במאה ה-3 . התנצרותה של סוזופול הייתה מוקדמת למדי ובישופים רמי דרג שהו בעיר במהלך השנים כולל הפטריארך של קונסטנינופול.עד הכיבוש העותמני ידעה סוזופול פריחה מדהימה בעולם הנוצרי, הקמה ושיקום של כל המבנים המפארים את הנצרות והפיסדה- שני האיים הצמודים לחופי העיירה, האי על שמו של יוחנן המטביל והאי על שמו של פטר הקדוש.עצם הסברה כי יוחנן המטביל שהה כאן וייתכן כי נקבר כאן קיימת מזה כ-1500 שנים, פרט שהפך את סוזופול לקדושה.אל תטעו בשמות- בבולגרית יוחנן הוא איבאן ולכן במפות של היום נקרא האי על שם איבאן הקדוש.בתקופה זו פרחה הבנייה הייחודית למקום, מבני עץ המורמים על תמיכת לבנים, מראה מדהים.השיא בא לידי ביטוי בתקופת הרנסאנס, אפשר לראות עד היום את השפעת הסגנון על הארכיטקטורה שנשתמרה.עם הכיבוש העותמני שקעה מעט תהילת העיר וזאת בשל ניסיונות התורכים להכניע כל אזכור נוצרי, מה גם שסוזופול היתה חלק ממלחמות הבלקן כאזור מבוקש ובתקופת המלחמה הרוסית-תורכית שימש האי על שם איבאן כבית חולים לצבא הרוסי.מיקום אסטרטגי.

כיום ניתן לקרוא לסוזופול- חצי האי סוזופול וזאת משום ה"חלוקה" לעיר הישנה ולעיר החדשה.העיר הישנה, המתחם העתיק הנמצא על לשון יבשה (ראה תמונה בהמשך), המתחם החדש מערבה לו, המרינה מצפון ומדרום רצועת חוף בת כ-20 ק"מ אשר בה ממש בימים אלה נבנים והושלמו בניות של וילות פאר ומיני אחוזות של עשירי עולם שגילו את הפנינה- סוזופול והפוטנציאל הגלום בה.
סוזופול הוכרזה על ידי אונס"קו כשמורת טבע עולמית, לשימור ולטיפוח, לצד חצי האי נסבאר המפואר.

רשמים אישיים- אוכל לכתוב ואוכל למלא דפים שלמים, אין כמראה עיניים ולכן עוד רגע קט מעט תמונות.כאשר לראשונה שמעתי על סוזופול אמרתי לעצמי, מה לי ולה, שם מוזר במדינה חביבה של גבינות דבש ותעשיית תמציות ורדים, פלפל ממולא ושלג בחורף.

כמו כל ישראלי ממוצע הגעתי לסאני ביץ', נחתי לי על זרי המנוחה כאשר מכר שאיתו נסענו בא אליי ואמר לי- היידה שור רובץ, נוסעים לסוזופול. טוב נו בסדר, נסענו. מאדונה! מרגע שהתחלנו להדרים נמצדו פניי לשמשמת הרכב, המצלמה לא הפסיקה להקליק, חלפנו על פני פארקי מים, נסבאר משמאל, בורגאס מכל עבר, פומורי, ופתאום- טבע, טבע בראשית, ירוק, מה זה ירוק- ירוק כזה עוד לא ראיתם. החל מסעי בזמן, שמורות טבע, אגמים, ים, הר, גבעה, פרח צבע וריח משכר.הגענו, אמר חברי היקר (קודם היה מכרי עכשיו כבר הפך לחברי אחרי כמה קילומטרים ששוכנעתי שהוא באמת חפץ בטובתי לנוכח האזור ולא סוחב אותי לעוד חור בים השחור), מה הגענו, לא רואה כלום, ואז ההתגלות המרשימה של העיירה – סוזופול.

זהו נשברתי, ערכת החייאה דחוף.

הנכם מוזמנים לעיין ב"אלבומי מסע", להתרשם מן העיר.

 

הוסף תגובה !